Advertisement

-Yellen: Bir süre daha desteğe ihtiyaç var

Fed Başkanı Janet Yellen,  iş gücüne katılma oranında ciddi bir düşüş olmasının ABD ekonomisinin bir süre daha sıradışı genişlemeci politikaya ihtiyacı olduğuna dair bir kanıt olduğunu ifade etti.

Yellen, işsizliğin yüksek olması, durağan seviyelerdeki bireysel gelirler, iş gücüne katılımın azalması ve daha uzun süreli işsizliğin, Fed yetkililerinin genişlemeci tutuma devam etmesi gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi.

-ABD'de Chicago PMI beklentinin altında

ABD'de Chicago PMI Endeksi Mart ayında gerileyerek 55.9 seviyesinde gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı, endeksin 59.0 olacağı yönündeydi.

-Türkiye 2013'te %4 büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Türkiye'nin gayrisafi yurtiçi hasılası sabit fiyatlarla 2013'te yüzde 4 büyüdü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılına ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, büyüme hızı 2013'ün son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 4,4 oldu. Üretim yöntemiyle Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, 2013'te bir önceki yıla göre sabit fiyatlarla yüzde 4'lük artışla 122 milyar 388 milyon lira, cari fiyatlarla yüzde 10,2'lik artışla 1 trilyon 561 milyar 510 milyon lira oldu.

-Türkiye'de dış ticaret açığı 5.1 milyar dolar oldu

Türkiye'nin ihracatı, Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 artarak 13 milyar 150 milyon dolara ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan bu yılın şubat ayına ilişkin Geçici Dış Ticaret İstatistikleri açıklandı.

Buna göre, ihracat Şubat ayında 2013'ün aynı ayına oranla yüzde 6,2 arttı ve 13 milyar 150 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde ithalat ise yüzde 5,9 azalarak 18 milyar 250 milyon dolar olarak hesaplandı.

-Euro Bölgesi enflasyonu beklentilerden kötü

Euro Bölgesi enflasyonu Mart ayında ekonomistlerin beklentilerinin üstünde yavaşlayarak, 4 seneyi aşkın en düşük seviyeye geriledi. Bu veriyle Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Euro Bölgesi toparlanmasını canlandırmak için harekete geçmesi için üzerindeki baskılar artıyor.

Lüksemburg merkezli Avrupa Birliği İstatistik Ofisi verilerine göre tüketici fiyatları, Şubat ayındaki yüzde 0.7'lik artıştan sonra yüzde 0.5 yükseldi. Bu sonuç Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin medyan tahmini olan yüzde 0.6'lık büyümenin altında geldi. AMB, enflasyonu yüzde 2'nin hemen altına çekmeye çalışırken, son 6 aydır enflasyon yüzde 1'in altında seyrediyor.

-ABD hisseleri "Yellen" ile yükseliyor

ABD hisseleri, Fed Başkanı Janet Yellen'ın bir süre daha parasal desteğin süreceği sinyalini vermesi ve Ukrayna'da tansiyonun hafiflemiş görülmesi ile yükselirken, Standard & Poor's 500 Endeksi geçen haftaki kayıpları silerek üst üste beşinci çeyrek dönemlik kazanca ilerliyor.

S&P 500 yüzde 0.8 yükselerek New York saati ile 14:26'da 1,871.80 puan oldu ve Mart ayındaki kayıpları tersine çevirdi. Endeks bu çeyreği de yukarıda kapatması durumunda 2007'den bu yana en uzun çeyrek dönemlik kazanç periyodunu gerçekleştirecek. Dow Jones endeksi 134.70 puan, yani yüzde 0.8 artışla 16,457.76 puanda. Nasdaq Bileşik Endeksi ise yüzde 1.1 tırmandı ve 2014 kayıplarını sildi.

-Avrupa hisseleri günü yukarıda tamamladı

Avrupa hisseleri, bir ayın en dik haftalık kazancının ardından, yatırımcıların bu hafta Avrupa ve ABD'den gelecek verileri beklemesi ile yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek günü 334.31 puandan tamamladı. Endeks, Avrupa'dan ABD'ye beklentilerden daha iyi gelen güven endeksleriyle geçen hafta yüzde 1.8 güç kazandı. Stoxx 600 Ukrayna ve Batı arasındaki Kırım gerginliği ile bu ay genelinde yüzde 1.1 gerilerken, çeyrek dönemlik kazancını yüzde 1.8'e kıstı.

-Gelişen piyasa hisseleri Temmuz'dan beri en uzun ralliye hazırlanıyor

Gelişen piyasa hisseleri, Türkiye'de AKP'nin yerel seçim zaferi ve ABD ile Rusya arasındaki diplomatik görüşmelerle yükselişin 7. gününe girdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.5 artışla Londra saatiyle 10:32'de 989.35 puana çıkarak, Temmuz'dan bu yana en uzun kazanç serisine hazırlanıyor. Lira dolar karşısında yüzde 1.3 değer kazanırken, Türkiye Garanti Bankası AŞ, Borsa Istanbul 100 Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etti. Rusya'nın Micex Endeksi yüzde 0.9 güçlenirken, ruble son 3 günde ilk kez yükseldi.