Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi Çin'de imalat verilerinin zayıflığa işaret etmesi üzerine Asya Borsaları kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 yükselerek Tokyo saati ile 12:58 itibariyle 138.13 puana çıktı. Endeks erken saatlerde yüzde 0.4 düşmüştü. Japon Topix Endeksi de yatırımcılar Tankan endeksi ve yendeki zayıflamayı değerlendirirken dalgalandı.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economis'in satın alma yöneticileri imalat endeksi Mart'ta 48.0 puan ile Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesine işaret ederken, daha fazla şirketi inceleyen resmi PMI verisi Şubat'taki 50.2 puandan 50.3 puana çıkarak, ufak bir yükseliş gösterdi.

Devlet denetimindeki kuruluşların büyümede yavaşlama gördüğünü, ancak küçük ve orta ölçekli şirketlerdeki kadar derin olmadığını söyleyen Baring Asset Management Ltd.'ın Asya çoklu varlık stratejileri müdürü Khiem Do, "Çinli politika yapıcılar ekonominin yavaşladığını kesinlikle anlıyor ve  yüzde 7-7.5 büyümede istikrar sağlamak için bir dizi politika uyguluyor. Ancak henüz kapsamlı bir teşvik paketi yok" dedi.

Çin Başbakanı Li Keqiang'ın geçtiğimiz hafta, bir yandan artan borçları kontrol altına alınmaya ve birçok şehirdeki hava kirliliği azaltılmaya çalışılırken, diğer yandan dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin karşısındaki "zorluk ve risklere" dikkat çekti. Bakanlar kurulunun inşaat harcamalarını hızlandıracağını söylemesinin ardından Li büyümeyi desteklemek için başka araçları olduğunu söylemişti.