Advertisement

Altın, yatırımcılar Fed'in parasal politika görünümünü fiyatlarken 7 haftanın en düşük seviyesine yakın işlem görüyor. Dünyanın en büyük ETP'sindeki varlıklar 5 haftayı aşkın en sert gerilemesini kaydetti.

Spot külçe altın Singapur saatiyle 12:14'te yüzde 0.5 kadar kayıpla 11 Şubat'tan bu yana en zayıf seviye olan ons başına 1,278.20 dolara indi. Fiyatlar, gelişen piyasalardaki sorunlar ve Rusya'nın Kırım işgaliyle 2014'te yüzde 7 yükseldi.

Fed Başkanı Janet Yellen, iş gücüne katılma oranında ciddi bir düşüş olmasının ABD ekonomisinin bir süre daha sıradışı genişlemeci politikaya ihtiyacı olduğuna dair bir kanıt olduğunu ifade etti. Yellen, işsizliğin yüksek olması, durağan seviyelerdeki bireysel gelirler, iş gücüne katılımın azalması ve daha uzun süreli işsizliğin, Fed yetkililerinin genişlemeci tutuma devam etmesi gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi.

"Altın için kısa vadede negatif beklenti var," diyen HSBC Securities Inc.'nin analisti Howard Wen, "Altının 17 Mart'taki bu senenin zirvesinden gerilemesi jeopolitik tansiyonlar ve Fed'in faiz arttırımı yönlendirmesiyle açıklanabilir," şeklinde görüş bildirdi.

Haziran vadeli altın kontratı yüzde 0.5 kadar düşüşle New York merkezli Comex'te ons başına 1,277.40 dolara indi.

Vietnam altını

Vietnam Merkez Bankası'nın internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre, Vietnam'da vatandaşlar ve yabancılar 15 Mayıs'tan itibaren ülkeye giriş ve çıkışlarda ham altın ve külçe altın taşıyamayacaklar.

Spot gümüş kontratı yüzde 0.3 gerilemeyle ons başına 19.7238 dolar olarak, Mart ayındaki yüzde 6.8'lik düşüşünü genişletti. Platin yüzde 0.1 azalarak ons başına 1,416.63 dolar olarak kaydedildi. Paladyum yüzde 0.9 kayıpla ons başına 770.04 dolara indi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Nisan 2014 Salı, 09:45 Misafir bu altın ons bağlı değil!? dolar kuru bağlısı?