Advertisement

(16:15'te güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), ABD ham petrol stoklarının üst üste 11. haftada da yükseldiği tahminleri ile düşüşün 2. gününe girdi. Brent petrolü ise, Kuzey Denizi ihraç terminalindeki bakımın devam etmesi ve Çin'de ekonomik verilerin Asya talebinin azalacağı söylentisini artırması ile geriledi.

Petrol vadelileri New york'ta yüzde 0.6 gerilerken, Mart ayını yüzde 1 kayıpla tamamladı ve son dört ayın en büyük aylık düşüşünü gerçekleştirdi. Çin'de imalat endeksleri yavaşlamaya işaret ediyor. ABD hükümet verileri öncesindeki Bloomberg anketine göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta 2.5 milyon varil artışla Kasım'dan beri en yüksek seviyeye çıktı.

"Endeksler Çin ekonomisinde zayıflığa işaret ediyor," diyen Singapur merkezli IHS Energy Insight'ın başkan yardımcısı Victor Shum, "Bu petrol üstünde aşağı yönlü baskı uygular. Fiyatlar bayağı güçlü ama aşağı yönlü," diye ekledi.

Mayıs vadeli WTI petrolün varil fiyatı Nymex elektronik işlemlerde, 57 sent düşüşle 101.01 doları görmesinin ardından Londra saati ile 12:17'de 101.23 dolar oldu. Kontrat dün 9 sent kayıpla 101.58 dolara indi. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 32 altında seyrediyor. Fiyatlar bu sene yüzde 2.9 tırmandı.

Mayıs vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 25 sent kaybederek Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 107.51 dolara indi. Dün 6.18 dolar olan WTI ile Brent arasındaki fark 6.28 dolara çıktı.

(16:15'te güncellendi)