Advertisement

Gelişmekte olan Asya'nın ekonomik büyümesinin gelişmiş ülkelerin hız kazanmasıyla muhtemelen 2015'te hızlanacağını öngören Asya Kalkınma Bankası, bu sayede bu ülkelerin Çin'in büyümesindeki yavaşlamaya dayanabileceklerini söyledi.

Manila'daki banka, Asya Kalkınma Görünümü raporunda bölgenin büyümesinin yüzde 6.2'den yüzde 6.4'e hızlanacağını öngördü. Bankaya göre Çin ekonomisi 2015'te biraz yavaşlayarak yüzde 7.4 büyüme kaydedecek.

Gelişmekte olan Asya'nın istikrarlı büyüme kaydettiğini söyleyen bankanın başekonomist yardımcısı Joseph Zveglich, "Bu ve önümüzdeki yıl, Çin'de büyümenin ılımlı hâle gelmesinden kaynaklanacak dengelemeyle birlikte, özellikle ABD olmak üzere sanayi ekonomilerinin toparlanmasıyla, büyümede ilerleme bekliyoruz. " dedi.

HSBC Çin İmalat PMIU verisinin Çin'de imalatın Mart'ta 5. kez zayıfladığını göstermiş olsa da, gelirlerdeki toparlanmanın desteğiyle ABD'de tüketici harcamaları Şubat'ta 3 ayın en büyük artışını kaydetti. Malezya'dan Endonezya'ya gelişmekte olan Asya ekonomileri 2013'ün son çeyreğinde küresel toparlanmanın, bu bölgelerdeki mal talebini artırmasıyla beklentinin üzerinde büyüdü.

ABD, Euro Bölgesi ve Japonya'nın toplam büyümesinin 2015'te yüzde 1.9'dan yüzde 2.2'ye hızlanabileceğini söyleyen ADB, Asya'nın en büyük 3. ekonomisi Hindistan'ın 2015 mali yılında muhtemelen önceki yüzde 5.5 büyümesinden hızlanarak yüzde 6 büyüyeceğini öngördü.

Banka, bazı ülkelerdeki tetkililerin yakıt ve enerki fiyatlarını sübvanse etmesiyle gelişmekte olan Asya'da enflasyonun 2015'te yüzde 3.7'ye hızlanacağı tahmininde bulundu. ADB, Endonezya'da düşen tüketici fiyatları ve Tayland'da azalan siyasi aksaklıkların muhtemelen Güneydoğu Asya'ya önümüzdeki yıl yüzde 5.4 büyüme imkanı tanıyacağını söyledi. Güneydoğu Asya'nın 2014'te de yüzde 5 büyümesi bekleniyor.