Advertisement

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı, Şubat ayında değişmeyerek yüzde 11.9 olurken, Almanya'da iş gücü piyasasının güçlenmeye devam etmesi ve İtalya'da işsizlik oranının rekora ulaşmasıyla oluşan düzensiz toparlanmayı yansıttı.

Avrupa Birliği istatistik bürosu tarafından açıklanan verilere göre, işsizlik oranı Ocak ve önceki iki ay için yüzde 12'den aşağı yönlü revize edildi. Bloomberg anketine katılan 32 ekonomistin tahmin medyanı, işsizlik oranının Şubat'ta yüzde 12 olacağı yönündeydi.

Mart ayında İtalya'da işsizlik oranı yüzde 13 ile rekor seviyeye ulaşırken, Almanya'da ise gerileme görüldü. Farklılıklar, bu hafta toplanacak ve deflasyon riski ve enflasyonun yetkililerin hedefinin çeyreği hızda yükselmesini görüşecek olan Avrupa Birliği (AB) Yönetim Konseyi'nin yüzleştiği zorlukları ortaya koyuyor.

Londra merkezli Barclays analistlerinden Apolline Menut, "İşsizlik oranı bu yıl, istihdam artışının muazzam bir azalmayı tetiklemeyecek kadar mütevazı olması nedeniyle, geniş çapta sabit olmayı sürdürecek. Daha çok endişe yaratan şey, daha aşağı yönlü hareketler zaten geç kalmış olan Avrupa Merkez Bankası'nı para politikasını daha da gevşetmeye teşvik etmesi ile kısa vadeli enflasyon beklentisinin daha çok orta vadeli enflasyon beklentisine bulaşması" ifadelerini kullandı.