Advertisement

Ankara'da Cumhuriyet Halk Partisi'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'ın seçim sonucuna itiraz etmeye hazırlanırken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül de 30 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerden bu yana ilk kez kameraların önünde konuştu.

Seçimlerin "şaibeli" olduğunu iddia eden Sarıgül, "İktidar partisi kendisine güveniyorsa İstanbul'da sandıklar yeni baştan sayılsın, demokrasi kazansın. İstanbul seçimlerinde şaibe yok diyorsanız o zaman korkmanıza gerek yok" dedi.

Seçimlerin sonlanmasından bu yana hâlen sonuçların kesinleşmiş olmadığını iddia eden Sarıgül, sandıkları başından bu yana CHP il merkezinde yakından takip ettiklerini söyleyerek, oyların tekrar sayılmasını istedi.

Mustafa Sarıgül'ün konuşmasından satır başları ise şöyle:

"Sonuçlar ne olursa olsun bu seçim demokrasi tarihine ne yazık ki şaibeli bir seçim olarak geçecektir. Kampanya başından bu yana demokrasi ve etik kurallarla bağdaşmayan saldırılarla karşılaştık. Afişlerimiz, yırtıldı, toplatıldı. Seçim otobüslerimize saldırılar yapıldı. Sahte SMS'lerle yalan haberleri yurttaşlarımıza duyurdular. Kadıköy'deki mitingimizin iptal edildiği gibi yalan haberleri duyurdular. Seçim gününden itibaren benzer şaibeler devam ediyor. Birçok okulda elektrikler kesildi. Tek oyun bile çalınması demokrasi adına kara lekelidir. İktidar yasaklarla girdiği seçimi demokrasi diye sunmaya çalışıyor. Halk ve hukuk arayışımız kesintisiz olarak devam edecektir.

Bizi oylarıyla destekleyen yüzbinlerce yurttaşımıza, sandığa gidip oy kullanan vatandaşlarımıza şu söz veriyorum hak ve hukuk mücadelemiz kesintisi olarak devam edecektir. Yurttaşlarımız umutsuzluğa kapılmasın. Türkiye çaresiz değildir. Demokrasimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.Genç kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Oylarımıza hep birlikte sahip çıkacağız. Süreç devam ediyor. Önümüzde zor bir yol var. Tüm zorlukları el ele, kol kola, omuz omuza aşmaya devam edeceğiz.

İktidar partisi kendisine güveniyorsa bizim müracaatımıza destek verin ve İstanbul’da sandıklar bir kez da sayılsın ve demokrasi tam anlamıyla kazansın. Birleştirme tutanaklarına sorun yok diyorsanız çekineceğiniz bir şey yoktur.İstanbul seçimlerinde şaibe yok diyorsanız o zaman korkmanıza gerek yoktur."

Oğuz Kaan Salıcı: 3500 sandıkta fark tespit ettik

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ise YSK ile ellerindeki ıslak imzalı tutanakları karşılaştırdıklarını söyleyerek, 3500 sandıkta fark tespit ettiklerini, bunun da sandığın yüzde 10'una karşılık geldiğini söyledi.