TVRadyo

TESK/Palandöken: Hesap işletim ücretleri hak sahiplerine geri iade edilmeli

TESK/Palandöken: Hesap işletim ücretleri hak sahiplerine geri iade edilmeli

TESK Genel Başkanı Palandöken bankalar tarafından haksız olarak alınan hesap işletim ücretlerinin hak sahiplerine geri iade edilmesi gerektiğini bildirdi

13 Nisan 2014 Pazar, 11:13 Güncelleme: 13 Nisan 2014 Pazar, 13:17

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bankalar tarafından haksız olarak alınan hesap işletim ücretlerinin hak sahiplerine geri iade edilmesi gerektiğini bildirdi.

Palandöken, yaptığı açıklamada, hesap işletim ücreti sebebiyle bir çok vatandaşın bankalardan kaçtığını belirterek, bankada parasını tutana çifte ceza uygulandığını, bunun da küçük tasarruf yapmak isteyen vatandaşlar için büyük bir engel olduğunu belirtti.

"Bankada paran var, her ay bakıyorsun 5 lira, 5 lira eriyor. Ya da şehir dışında okuyan çocuğuna havale yapacaksın, hesaba para yatırdığında 30 lirası eksiliyor. Böyle bir şey olabilir mi?" diyen Palandöken, hesap işletim ücreti sebebiyle kayıt dışılığın haddinden fazla arttığını, devletin alacağı yıllık vergileri aşağıya çektiğini ifade etti.

Yeni bir düzenlemeyle hesap işletim ücretinin tamamen sıfırlanmasını isteyen Palandöken, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar bankalar tarafından haksız olarak alınan hesap işletim ücretleri de hak sahiplerine geri iade edilmelidir. Çünkü banka, vatandaşlarımızın açtığı hesaplarda biriken paraları kendi parası gibi işletip para kazanıyor ama hiçbir faiz vermeden hesap işletim ücreti talep ediyor. Bu haksızlığın acilen önlenmesi gerekir."

Özel tasarrufların düşük olmasının en büyük nedenlerinden birisinin bankaların aldığı komisyon ücretleri olduğuna dikkati çeken Palandöken, kriz döneminde yüzde 25'lerde olan özel kesim tasarruflarının 2013'te yüzde 10'un altına düştüğünü belirtti.

Burada bankaların aldığı komisyonların çok büyük etkisinin olduğuna işaret eden Palandöken, şunları bildirdi:

"Hem vatandaşın parasını kullanıyorlar hem de hesap işletim ücreti tahsil ediyorlar. Vadeli ve vadesiz hesaptan da hesap işletim ücreti alınıyor. Vatandaşın parası bankada adeta eriyor. Şöyle ki 2 bin dolar parasını vadeli olarak yatıran birisinin parası vade sonundaki değeri 1996 dolara kadar düşüyor. 5 bin doların altındaki vadeli hesaplarda bankaların kestikleri hesap işletim ücreti ödedikleri faizden daha yüksek. Tasarrufların yeniden yükseltilebilmesi için BDDK küçük tasarruf sahiplerinin haklarını korumalı ve bu konuya mutlaka çözüm getirmeli."

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Nisan 2014 Pazar, 12:49 Misafir sayın palandöken tüketici haklarının sahip çıkmadığını sizlerin sahip çıkması çok anlamlı. zaten hükümet düşünmüyor, düşünmekte istemiyor. anlattığınız durumlarla çok karşılaşmışız. teşekkür ederiz.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 99.547 1,59
USD/TRY 6,1349 -2,57
EUR/TRY 7,2187 -2,38
EUR/USD 1,1755 0,05
FAİZ 25,55 0,59
ALTIN/ONS 1.199,00 -0,09
BRENT 81,37 3,26
© haberturk.com
Yukarı