Advertisement

Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Beklenti Anketi'ne göre, İhracat Beklenti Endeksi, yılın 2. çeyreğinde, 1. çeyreğine göre 17,9 puan arttı. Yılın ilk çeyreğinde 98,8 olan Endeks, bu yılın 2. çeyreğinde 116,7 seviyesinde gerçekleşti.

Ekonomi Bakanlığının, yılın 2. çeyreğine ilişkin Dış Ticaret Beklenti Anketi açıklandı.

Yılın 2. çeyreğinde 1. çeyreğe göre, İhracat Beklenti Endeksine dahil edilen sorulardan gelecek 3 aydaki ihracat ve ihracat siparişi beklentileri ile şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyine ilişkin soruların, endeksi artış yönünde etkilediği, son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine dair sorunun ise endeksi azalış yönünde etkilediği gözlendi.

Bununla birlikte, endeksi oluşturan sorulardan gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi ile şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha düşük puanlarda iken, gelecek 3 aya ilişkin sipariş beklentileri ile son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri, bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha yüksek puanlarda seyretti.

Buna bağlı olarak İhracat Beklenti Endeksi, yılın 2. çeyreğinde geçen yılın aynı döneminin 5,4 puan altına geriledi.

Endeks, yılın 2. çeyreğinde, 1. çeyreğine göre de 17,9 puan arttı. 2014'ün 1. çeyreğinde 98,8 olan Endeks, bu yılın 2. çeyreğinde 116,7 seviyesinde gerçekleşti.

- İthalat beklentisi azaldı

Ankete göre yılın 2. çeyreğinde, 1. çeyreğe göre ithalat beklentisi azaldı. Söz konusu dönemlerde İthalat Beklenti Endeksindeki azalış, 5,3 puan oldu. 2014 yılının 1. çeyreğinde 109,4 olan Endeks, 2014 yılının 2. çeyreğinde 104,1 seviyesinde gerçekleşti.

Yılın 2. çeyreğinde, 1. çeyreğe göre, İthalat Beklenti Endeksini oluşturan sorulardan gelecek 3 aydaki ithalat beklentisi ile son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların Endeksi artış; birim ithalat fiyatı beklentisi ile mevcut ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların ise azalış yönünde etkilediği gözlendi.

Öte yandan, gelecek 3 aydaki ithalat beklentisi, birim ithalat fiyatı beklentisi ve mevcut ithalat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha düşük puanlarda iken, son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksi bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha yüksek bir puanda seyretti.

Buna bağlı olarak İthalat Beklenti Endeksi, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı döneminin 5,4 altına geriledi.

AA