Advertisement

ABD'de perakende satışlar, otomobil, giyim ve bahçe ürünleri satışlarının yükselmesi ile Mart ayında Eylül 2012'den bu yana en büyük artışı kaydederek, ekonominin olumsuz hava koşulları ile yıla kötü başlamasının ardından toparlanmasına destek sağladı.

Perakende satışlar yüzde 1.1'lik artış gösterirken, Şubat ayındaki artış yukarı yönlü revize edilerek yüzde 0.7 oldu. Bloomberg anketine katılan 78 ekonomistin tahmin medyanı, satışların yüzde 0.9 artacağı yönündeydi. Otomobil hariç perakende satışlar ise yüzde 0.7 yükseldi ve yüzde 0.5'lik beklentiyi aştı.

Perakendecilerdeki geniş tabanlı satış artışı, Amerikalıların kötü hava koşulları nedeniyle mağazalardan uzak kaldıklarını ve ilk çeyrekteki düşüşün hava şartları kaynaklı olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca istihdamda ve kişisel gelirlerde yaşanan artışların devam etmesinin, ekonominin yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamalarını artıracağı düşünülüyor.

Ameriprise Financial Inc. kıdemli ekonomisti Russell Price, "En büyük etken otomobil satışları, fakat bunun ötesinde geniş çapta bir tüketici faaliyeti gelişimi görüyoruz. Ocak ve Şubat'ta evlerinde soğuktan donan insanlar nedeniyle talep bastırılmıştı" dedi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 0.1 düşüş ile yüzde 1.5 artış arasında değişiklik gösterdi. Şubat ayı verisi daha önce yüzde 0.3 artış olarak açıklanmıştı.