Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in en geniş kapsamlı kredi göstergesi Mart'ta bir önceki yıldan yüzde 19 düşerken, para arzı da 2001'den bu yana en ağır artışını kaydetti.

Çin Merkez Bankası'nın verilerine göre toplam finansman 2.05 trilyon yuan (333 milyar dolar) ile Bloomberg anketine katılan 19 analistin medyan tahmini olan 1.85 trilyon yuanın üzerinde gelse de, bir önceki yılın aynı dönemindeki 2.55 trilyon yuandan düşüşe işaret etti. Yeni yuan kredileri de 1.05 trilyon yuan ile 1 trilyon yuan tahminini aştı.

Çin'in en geniş kapsamlı para arzı göstergesi ise Mart'ta yıllık bazda yüzde 12.1 artış kaydederek Şubat'taki yüzde 13.3 düzeyinin ve medyan tahmin olan yüzde 13 artış beklentisinin altında kaldı.

Pekin'dkei PBOC'nin verilerine göre Çin'in dünyanın en büyüğü olan Döviz rezervleri Aralık sonundaki 3.82 trilyon dolardan, Mart sonunda 3.95 trilyon dolara çıktı.

Çin Başbakanı Li Keqiang bir yandan 2014 hedefi olan yüzde 7.5 büyüme oranını tutturmaya çalışırken, diğer yandan rekor düzeydeki kredileri kontrol altına almaya çalışıyor. Pekin hükümeti yarın, Bloomberg anketine katılan analistlerin yüzde 7.3 ile 2009'dan bu yana en yavaş hızına işaret etmesini bekledikleri GSYH verilerini açıklayacak.

Li geçtiğimiz hafta hükümetin ekonomideki geçici dalgalanmaları gidermek için kısa vadeli ve güçlü teşvik poliikaları benimsemeyeceğini söylemişti.