Advertisement

(13:20'de güncellendi)

Çin'de para arzının 13 yılın en yavaş büyümesini kaydederek ekonominin yavaşladığı sinyalini vermesiyle gelişen piyasalar ve Avrupa hisseleri düştü,  emtia değer kaybetti; Avustralya doları da zayıfladı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Londra saatiyle 10:05 itibarıyla yüzde 0.5 aşağıda seyrediyor. Hong Kong'ta işlem gören Çin hisseleri 2 ayın en düşüğüne geriledi. Avrupa Borsaları yüzde 0.3 düşüş kaydederken, Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.1'in altında düştü. Altın yüzde 1.3, petrol de yüzde 0.9 gerileyerek 24 hammaddeyi kapsayan S&P GSCI Endeksi'ni yüzde 0.3 aşağı taşıdı. Avustralya doları, merkez bankasının faizlerde istikrar öngörmesiyle 16 önemli para biriminin biri hariç hepsi karşısında zayıfladı. Euro, Almanya'da 4. ayında da düşmesinin ardından yüzde 0.2 zayıflayarak 1.3798 dolar düzeyine geri çekildi.

Çin'in en geniş kapsamlı kredi göstergesi Mart'ta bir önceki yıldan yüzde 19 düşerken, para arzı da 2001'den bu yana en ağır artışını kaydetmesi üzerine Çin borsası düştü. ABD ve Avrupalı yasakoyucular, Ukrayna'daki ayrılıkçıları desteklemesinden ötürü Rusya'yı cezalandırma yolları arıyor. Fed Başkanı Janet Yellen bugün konuşma yapacak ve Coca-Cola Co., Johnson & Johnson ve Intel Corp. da bilanço rakamlarını açıklayacak.

Çin'in yarın açıklanacak büyüme rakamlarının beklenenden daha zayıf bir ekonomiye işaret edebileceğini söyleyen Asian Capital Holdings Ltd.'ın baş Çin danışmanı Ronald Wan, "Büyük ölçekli teşvik beklentileri gerçekleşmeyebilir ve daha küçük tedbirler alınabilir" dedi.

(13:20'de güncellendi)