Advertisement

(13:40'ta güncellendi)

Altın Londra'da, ABD ekonomisindeki gelişim sinyallerinin güvenli varlıklara talebi azaltacağı söylentileri ile, üç haftanın en yükseğinden geriledi. Paladyum ise Ağustos 2011'den bu yana en yüksek seviyeden düşüş yaşıyor.

Bloomberg Spot Dolar Endeksi, dün açıklanan perakende satışlarında ekonomistlerin beklentisinin üzerinde artış yaşanarak Mart'tan bu yana en büyük yükselişin görülmesi sonrasında ve yükselişi ikinci aya taşıması beklenen imalat sanayii verisi öncesinde, üst üste üçüncü işlem gününde de ilerledi. Paladyum son beş seansta artış kaydetmesinin ardından, bugün yüzde 2.1 geriledi.

Mumbai merkezli AnandRathi Commodities Ltd. analistlerinden Abhishek Chinchalkar, "ABD'den gelen oldukça güçlü perakende satışları verisi destek sağladı. Üst tarafların zayıf Çin talebi ve ABD ekonomisinin güçlendiğine dair kanıtlar ile değerlendirileceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda, alt tarafların da Ukrayna'daki duruma yönelik endişelerin sürmesi ile korunacağı fikrindeyiz" dedi.

Spot altın yüzde 1.3 gerileyerek, Londra saati ile 09:30'da ons başına 1,310.65 dolar olarak kaydedildi. Fiyatlar dün 1,331.20 ile 24 Mart'tan bu yana en yükseğe ulaştı. Haziran vadeli altın kontratları ise Comex'te yüzde 1.2 kayıpla ons başına 1,311.92 dolardan işlem görüyor. Vadelilerde işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 43 üzerinde seyretti.

Ukrayna'daki tansiyon

Altın dün, Ukrayna'daki gerilimi daha fazla yaptırım doğurabileceği ve böylece Rusya'nın değerli metal arzının azalacağı endişesi ile kazanç sağlamıştı. Altın geçtiğimiz yıl, 15 Nisan itibarıyla son iki seansta yüzde 14 gerileyerek son otuz yılın en büyük iki günlük düşüşünü kaydetmiş ve ayı piyasasına girmişti. Altın bu yıl yüzde 9.1 yukarıda.

Everbright Futures Co. makroekonomi stratejistlerinden Sun Yonggang, altının Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimden fayda sağladığını dile getirirken, ABD ekonomik verilerindeki güçlülüğün güvenli varlıklardaki bu ralliye darbe vurduğunu sözlerine ekledi.

Westpac Banking Corp. kıdemli ekonomisti Justin Smirk ise, Singapur'da bugün verdiği bir brifingte, Fed'in teşvikleri sona erdirmesi ile birlikte Aralık sonunda altın fiyatlarının ons başına 1,025 dolara gerileyeceği tahmininde bulundu. Smirk son iki yıldaki tahminlere göre en iyi ikinci altın tahmincisi konumunda bulunuyor.

Diğer metaller

Spot gümüş yüzde 1 kayıpla Londra'da ons başına 19.7899 dolardan işlem görürken, Platin dün ons başına 1,470.25 dolar ile 17 Mart'tan bu yana zirveye ulaşmasının ardından bugün yüzde 1 geriledi ve 1,450.13 dolardan fiyatlanıyor.

Dün ons başına 816.25 dolar ile Ağustos 2011'den bu yana zirveye tırmanan paladyum ise bugün yüzde 1.3 aşağıda 799.05 dolar seviyesinde. Paladyum bu yıl, Rusya ihracatının aksaması tehdidi ve Güney Afrika'daki madenlerde Ocak'ta başlayan ve devam eden grevlerin yarattığı endişelerle yüzde 12 yükseldi.

(13:40'ta güncellendi)