Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Türkiye'nin dünya enerji piyasalarında öneminin, bölgesel bir enerji geçiş merkezi ve büyüyen bir tüketici olarak artmakta olduğunu söyledi.

Türkiye için bir analiz yayımlayan IEA, Türkiye'nin enerji talebinin son birkaç yılda hızlı bir şekilde arttığına dikkat çekerek talepteki bu artışın büyük olasılıkla gelecekte de büyümeye devam edeceğini vurguladı.

Enerji Ajansı, Türkiye'nin son 3 yılda OECD ülkeleri arasında enerji talebi en hızlı artan ülkeler arasında olduğunu belirtti. IEA 2015-2030 yılları arasında Türkiye'nin enerji kullanımındaki büyüme oranının yüzde 4.5 civarında olacağını öngördü.

Son 10 yılda Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü ve petrol, diğer likit yakıtlara talebinin arttığını belirten kurum, Türkiye'nin petrol ihtiyacının neredeyse tamamını ithalatla karşıladığına ve yurtiçi rezervlerinin sınırlı olduğuna dikkat çekti.

Uluslararası Enerji Ajansı, Türkiye'nin Batman ve Adıyaman bölgesinde toplam 295 milyon varil kanıtlanmış petrol rezervi olduğunu belirterek, 438 milyon varil civarında henüz açıklanmamış rezerv olduğunu tahmin ettiklerini ifade etti.