Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dolar-TL kurundaki 2,15-2,20 aralığının dış ticarete olumlu katkı yaptığını belirterek, "Kur bu seviyede tutulmalı. 2,10'un altına düşen durumlarda Merkez Bankası'nın müdahale yönünde adımlar atabilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Zeybekci, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Başarılı İhracatçılar Ödül Töreninin çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

- "Merkez Bankası piyasanın olumlu yürüyüşüne cevap vermeli" -

Zeybekci, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın faize ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine ise faiz oranlarının yüksek olmasının paranın, üretimden ve yatırımdan spekülasyona doğru geçmesine sebep olduğunu belirtti.

Faiz oranlarının artırıldığı şekilde inmesini beklemediklerini ifade eden Zeybekci, "Piyasanın gösterge faizini yüzde 12'lerden yüzde 9,5'lara getirdiğinde bunun olumlu yönde değerlendirilmesini Merkez Bankası'ndan bekliyor" ifadelerini kullandı.

Zeybekci, bu konuda söylenmesi gereken sözü Başçı'nın çok yakın kelimelerde söylediğini dile getirerek, "Piyasa şu anda kendi içinde faizleri aşağı doğru çekerken Merkez Bankası'nın da piyasanın bu hareketine uyacağına söylemesinin ilk aşamada yeterli olacağına inanıyorum. Yakın bir sürede de zaten piyasa Merkez Bankasını zorlayacaktır. Çünkü piyasa şu anda faizin düşmesini satın alıyor. Yakın bir sürede Merkez Bankası bunun gereğini yapacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Beklentilerinin, faizin yılsonuna kadar ilk çıktığı noktalara gelmesi yönünde olduğunu kaydeden Zeybekci, ekonominin böyle istediğini ifade etti.

Merkez Bankası'nın yılsonu enflasyon beklentisini yükseltmesi noktasında değerlendirmesinin sorulması üzerine Zeybekci, enflasyona kur artışlarının sebep olduğu katkının bitmek üzere olduğunu söyledi.

Önümüzdeki dönemde enflasyonun aşağı yönlü hareket göstereceğini belirten Zeybekci, "Mayıs ayı istediğimiz seviyelerin biraz üzerinde gelecektir ama Haziran ayında enflasyon artışına sebep olan tortuların tamamen ortadan kalktığını göreceğiz" diye konuştu.

Zeybekci, yılsonu enflasyon ortalaması konusunda genel kanaatin yüzde 5,5-8 arasında olduğunu kaydetti.

Zeybekci, Merkez Bankası'nın yapması gerekenin, piyasanın olumlu yöndeki yürüyüşüne olumlu yönde cevap vermek olduğunu söyledi.

Bakan Zeybekci, mevcut Dolar-TL kuru hakkında da değerlendirmede bulunarak, "Dolar-TL'deki 2,15-2,20 aralığı, ithalatı cazip olmaktan çıkarıcı, ihracatı destekleyici etkisi bulunuyor. Kur bu seviyede tutulmalı. 2,10'un altına düşen durumlarda Merkez Bankasının müdahale yönünde adımlar atabilmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.