Advertisement

Bloomberg HT yayınına bağlanan Fitch Kıdemli Yöneticisi Paul Rawkins, tartışma yaratan mega projelere Hazine desteği konusunda yorumlarda bulundu. Rawkins, "Hükümet garantileri şu anda gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 5'ini, hükümet borcu ise yüzde 10'unu oluşturuyor, yani toplamda yüzde 15'e tekabül ediyor. Ayrıca hükümetin GSYH'dan bir parça daha destek vermesine imkan sağlayan bir marj var. Bu nedenle endişeye gerek yok" şeklinde konuştu.

Türkiye'deki siyasi risklerin sorun teşkil edebileceğini belirten Rawkins, "Yerel seçimler AKP'ye güçlü bir desteği göstermiş olsa da, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok daha fazla siyasi gürültü olacağını düşünüyorum" yanıtını verdi. Rawkins, bu dönemde hükümette olası değişim ihtimallerinin yaratacağı soru işaretlerinin, Türkiye'de volatiliteyi artırabileceğini de belirtti.

Bugün ayrıca Londra'da düzenlenen "Turkey: Tough Times" konulu konferansta konuşan Rawkins, Türkiye'nin borcunun ekonomik büyümenin yüzde 15'ine tekabül ettiğini bu yüzden sorun teşkil etmeyeceğini belirtti.

Rawkins, ayrıca zirve noktasını geride bırakmış olan cari açık konusunda sert bir zayıflama beklemediklerini, Türk bankacılık sistemi üzerindeki not indirimi baskısının ılımlı düzeyde olduğunu söyledi.

Ancak Rawkins, maliye politikasının değişmesi halinde endişe duyulabileceğine dikkat çekti.

Konferansta, artan siyasi riskler ve yüksek küresel faiz oranlarının Türkiye'nin karşısındaki ana riskler olduğuna işaret edildi.

"Karar vericilerin yüzde 5'lik büyüme istemesinin yarattığı tansiyon devam ediyor ancak önemli olan bunun ne kadar süreyle devam ettirilebileceği" diyen Rawkins, asıl riskin son dönemde yaşanan ani iniş çıkışlar olduğunun ve faiz oranlarındaki düşüşün çok hızlı yaşandığının altını çizdi.