Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed 55 milyar dolarlık tahvil alım miktarını 10 milyar dolar azaltarak, 45 milyar dolara indirdi. Faiz oranlarında ise değişikliğe gitmedi.

ABD Merkez Bankası, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının kararlarını açıkladı. Buna göre Fed, tahvil alım miktarını 10 milyar dolar daha azaltarak 45 milyar dolara düşürdü.

Fed böylece aylık mortgage destekli menkul kıymet alım miktarını 20 milyar dolara, hazine kağıdı alım miktarını 25 milyar dolara indirdi.  

Faiz oranlarını değiştirmeme kararı oybirliğiyle alındı.

FOMC, karar sonrası yaptığı açıklamada, ekonomik aktivitenin son dönemde ılımlı hızda arttığına dikkat çekti.  İstihdam piyasası göstergelerinin karışık olduğu belirtilirken işsizliğin hala yüksek olduğuna vurgu yapıldı.

Komite ayrıca, varlık alımlarındaki indirimin kesin bir takvime bağlı olmadığını ancak iş gücü piyasasından gelecek haberlerin beklentiler dahilinde olması ve enflasyondaki hareketin uzun vadeli trendle uyumlu seyretmesi durumunda ilerideki toplantılarda da alımlarda azaltmaya gidilebileceğini belirtti.

Fed, tam istihdam hedefine ulaşılıncaya kadar ve uzun vadeli enflasyon oranı da yüzde 2'yi geçmediği sürece yüzde sıfır düzeylerinde bulunan "hedef faiz oranlarını" değiştirmeyeceği konusundaki görüşünü korudu. Fed, faiz oranlarının belirlemesinde aralarında işgücü piyasası şartları, enflasyon beklentileri ve finansal gelişmeler de dahil olmak üzere çeşitli bilgileri göz önüne alacağını dile getirdi.

Fed'in bir sonraki FOMC toplantısı 17-18 Haziran tarihlerinde yapılacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Nisan 2014 Çarşamba, 21:19 Misafir iyişallah çok yakında faizleride artıracaklar
30 Nisan 2014 Çarşamba, 21:12 Misafir beklenen oldu,ons altın düşünsün artık nereye demir atacağını