Advertisement

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de stokların rekor yükseğe genişlemesi ile, dört haftanın en düşük seviyelerinden işlem görüyor. Brent ise kararsız bir seyir izliyor.

Petrol vadelileri New York'ta Nisan ayını Kasım'dan bu yana en büyük kayıp olan yüzde 1.8 düşüş ile tamamlamasının ardından, büyük bir değişiklik yaşamadı. Resmi verilere göre ABD'de petrol stokları, geçtiğimiz hafta 1.7 milyon varil artarak 399.4 milyona ulaştı ve haftalık olarak açıklanmaya başlandığı 1982'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. ABD'de ekonomik büyüme ilk çeyrekte duraksama yaşarken, bir başka veriye göre Çin'de imalat sanayii Nisan'da ekonomist beklentilerinden daha az genişledi.

Haziran vadeli WTI petrolün varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde 14 sent gerileyerek, Sidney saati ile 16:59'da 99.60 dolardan fiyatlandı. Kontrat dün 1.54 dolar kaybederek 99.74 dolar olurken, iki haftadan uzun bir sürenin en büyük düşüşünü yaşadı ve 2 Nisan'dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 57 altında seyretti.

Haziran vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 11 sent düşüşle 107.96 sentten işlem gördü. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 8.34 dolar düzeyinde.