Advertisement

ABD'de tüketici harcamaları, havaların ısınması ile daha fazla alışveriş yapılmasıyla, Mart'ta son beş yılın en büyük artışını gerçekleştirdi ve ABD ekonomisinin ikinci çeyreğe doğru bir ivme kazandığı sinyalini verdi.

ABD ekonomisinin yüzde 70'ini oluşturan hanehalkı harcamaları, yüzde 0.9 artarak Ağustos 2009'dan bu yana en büyük artışı kaydederken, Şubat ayı verisi yüzde 0.5 artış olarak yukarı yönlü revize edildi. Bloomberg anketine katılan 77 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 0.6 artış olacağı yönündeydi. Gelirler ise son 7 ayın en dik artışını gerçekleştirdi.

İstihdamdaki gelişimin devam etmesi, Tüketici Güvenini artırarak hanehalkının daha fazla harcama yapmasına olanak sağlayabilir. Whirlpool Corp. gibi şirketler, daha güçlü büyümenin satışları gelecek aylarda artıracağı konusunda iyimser.

Barclays Plc şef ABD ekonomistlerinden Dean Maki, "Tüketiciler ılılı seviyedeki gelir artışı ve varlık etkisinden destek buluyor ve geçen yıl yapılan vergi artışlarından etkilenmiyor. Bütün bunlar 2014'te dengeli ve daha iyi bir tüketici harcaması artışı anlamına geliyor" dedi.