Advertisement

En büyük metal tüketicisi Çin'de üretimin beklentilerin altında gösterdiği artışla bakır, Mart'tan bu yana en büyük düşüşüne yöneldi.

Londra Metal Borsası'nda (LME) işlem gören Üç ay vadeli LME kontratı Hong Kong saatiyle 10:13'te yüzde 0.4 düşerek ton başına 6,618.50 dolara geriledi. Bu seviye, yıl başından bu yana yüzde 10, bu hafta içinde yüzde 2.2'lik düşüşe işaret ediyor.

Çin'in İstatistik Bürosu ve Lojistik Federasyonu'nun dünkü bildirimine göre resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Nisan ayında 50.4 olarak gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini 50.5'ti. 

UOB Kay Hian analistlerinden Helen Lau, PMI verilerinin beklenenden kötü olduğunu belirterek, "bakır fiyatlarında toparlanma sağlanması için beklenenden daha iyi rakamlara ihtiyaç var" dedi.

Dünyanın ikinci en büyük bakır tüketicisi ABD'de Nisan ayında imalat sanayi yükselirken, bir önceki çeyrekte yüzde 2.6 oranında büyüyen ülke ekonomisi hafta başında açıklanan verilere göre bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0.1 büyüdü.

Temmuz vadeli Comex kontratı New York'ta yüzde 0.3 düşüşle pound başına 3.014 dolardan işlem gördü. İşçi bayramı tatili sebebiyle Çin'de piyasalar 5 Mayıs'a kadar kapalı olacak.

LME'de alüminyum yatay seyrederken, nikel, çinko ve kurşun düştü.