Advertisement

ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde, Asya hisseleri yükselirken, bakırın Mart'tan bu yana en büyük haftalık kayba yönelmesiyle değerli metaller geriledi. Güney Kore wonu beklenenden iyi gelen ticaret verisi sonrasında güçlendi. Mısır ve soya fasülyesi düşüş yaşadı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Singapur saati ile 14:23'te yüzde 0.2 yukarıda seyrederken, Hong Kong hisseleri dünkü tatilin ardından değer kazanıyor. Euro Stoxx 50 kontratları ve Standard & Poor's 500 Endeksi büyük bir değişiklik yaşamadı. Bakır yüzde 0.3 gerileyerek bu haftaki düşüşü yüzde 2'ye taşıdı. Won 30 Nisan'daki seviyesinden yüzde 0.3 sıçradı. Mısır yüzde 0.5 değer kaybederken, soya fasülyesi dünkü yüzde 3.4'lük kayıptan sonra bugün yüzde 0.2 geriledi.

Bugün açıklanacak olan ve ekonomistlerin Kasım ayından bu yana en büyük artışı beklediği ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde, doların yen karşısındaki yükseliş eğilimine yönelik iddialar arttı. Birçok Asya piyasası dün 1 Mayıs tatili nedeniyle kapalıydı.Çin'de piyasalar bugün de kapalı. Dün açıklanan Çin imalat sanayii verisi beklentinin altında artış gösterdi.

Rivkin Securities stratejistlerinden Tim Radford, "ABD tarım dışı istihdam verisi, yatırımcıların yön araması ile, odak noktası olacak. Kurumsal kârların iyi denilebilecek düzeyde olmasıyla birlikte, Çin'de ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla ilgili endişeler sürüyor" dedi.

Bloomberg anketine katılan 94 ekonomistin tahmin medyanına göre, ABD'de tarım dışı istihdamın Nisan ayında 218,000 arttığı tahmin ediliyor. ABD'de istihdam Mart'ta 192,000 artış göstermişti. Fed, Nisan ayı toplantısı sonrasında Çarşamba günü tahvil alımlarını 10 milyar dolar daha azaltırken, ülkede piyasaların toparlandığı açıklamasını yaptı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Mayıs 2014 Cuma, 10:34 Misafir türkiye saati ile kaçta acıklanacak bilen varmı