Advertisement

İş Dünyası programına konuk olan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, Makine İhracatçılar Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe, Nisan ayı enflasyon verisi ve faiz oranlarını değerlendirdi.

İKMİB Başkanı Murat Akyüz, "Gıda maddelerinde kuraklığın etkisi var. Diğer taraftan iç tüketimde fiyat artışları mevcut. Ama genel görüntü itibarı ile kurların etkisi yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Artık bu kur seviyelerinin kalıcı olduğu belirlendi. Bundan dolayı fiyat artışlarını belli bir dönem daha bekliyoruz. Hem Türkiye'deki üretim hem de yurt dışındaki ithalatımız bir taraftan bizleri bir taraftan da enflasyon seviyesini etkileyecektir" ifadelerini kullandı.

İTHİB Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe, Nisan ayı enflasyon verisi ve faiz oranlarına ilişkin, "Beklenilen bir şeyin rakamlara dönüşmüş halini gördük. Zaten enflasyonun yükseleceğini, bu rakamlara da çıkacağını biliyorduk. Gelinen nokta enflasyonu bu rakamlara çıkardı. Faiz noktasında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi gerekli açıklamayı yapmış. Yatırımcı için faiz oranlarının düşmesi lazım, hepimiz fabrikalarımızı modernize etmek zorundayız. Bu faiz oranları bizim için yatırım yapılabilecek rakamlar değil. Biz sanayicilerin gönlündeki rakamlar bunlar değil. Artık sanayicileri toplumdan tamamen ayrı olarakta düşünemiyoruz. Dünyadaki gerçekler ışığında baktığınızda rakamlar bir süre daha burada kalacak" dedi.

Makine İhracatçılar Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran ise, "Enflasyon bir sonuç ama neyin sonucu? Bunun yükselmesi vücudunuzda bir hastalık olduğunda belirtisi olan bir sonuç. Neden yükseliyor? Türkiye ciddi cari açık veriyor. Bu cari açığı doğrudan yatırımlar ya da diğer sağlıklı unsurlarla kapatamadığı için sıcak parayla kapatıyor. Türkiye'yi daha kırılgan görüyorlar. Dolayısı ile bize daha pahalı para satıyorlar. Aynı şekilde faizlerin düşük olmasını da çok isteriz. Kim istemez ki? Ama katma değer sağlayan bir endüstri, ekonomi modeli oluşturmanız lazım'' şeklinde konuştu.

Hande Berktan
hberktan@bloomberght.com