Advertisement

Asya hisseleri, Japonya hisselerinin sert düşüşü öncülüğünde, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın yarattığı endişelerin artması ile gerilerken, bölgesel gösterge endeksler son yedi haftanın en sert kayıplarını yaşıyor.

Panasonic Corp. yüzde 2.8 geriledi. Alibaba Group Holding Ltd.'nin en büyük yatırımcısı SoftBank Corp., Alibaba'nın ABD'de halka arz için başvurması ile yüzde 3.8 düşüş yaşadı. Giordano International LTd., kâr tahminini düşürmesi ile Hong Kong'ta yüzde 15 kaybetti. Lynas Corp., bazı borç ödemelerini ertelemeyi ve hisse satmayı planladığını açıklaması ile Sidney'de yüzde 8.3 değer kaybederek, bu haftaki düşüşünü genişletti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 gerileyerek Tokyo saati ile 11:58'de 137.12 puan olurken, endeksteki 10 sanayi grubunun tamamı düşüş yaşadı. Japonya, Güney Kore, Hong Kong gibi piyasalar iki günlük tatilin ardından tekrar işlemlere başladı. Japonya ve Hong Kong hisseleri, Çin ekonomisindeki yavaşlama ve yenin güçlenmesi ile, Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişmiş piyasa arasında bu yıl genelinde en büyük kayıpları yaşadı.