Advertisement

Yen, Asya'da bölgesel gösterge endekslerin Mart'tan bu yana en büyük düşüşe yönelmesi ile güvenli varlıklara talebin artması üzerine, dolar karşısında üç haftanın zirvesine tırmandı.

Yeni Zelanda doları, ülke merkez bankasının başkanı Greame Wheeler'in, para biriminin yüksek kalmaya devam etmesi ve temellerin zayıflaması durumunda satış yapmayı düşünebileceklerini söylemesi sonrasında, 16 önemli para biriminin tamamı karşısında en az yüzde 0.4 düşüş yaşadı. ABD doları, Fed Başkanı Janet Yellen'ın sunumu öncesinde Ekim ayından bu yana en düşük seviyeye yakın. Euro ise Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) yarınki toplantısı öncesinde, dolar karşısında sekiz haftanın zirvesine yüzde 0.2 yakınlıkta.

Yen dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek Londra saati ile 09:12'de 101.49 yenden işlem görürken, erken saatlerde 101.43 ile 14 Nisan'dan bu yana en güçlü seviyeyi gördü. Yen euro karşısında ise yüzde 0.2 tırmanarak 141.36 düzeyinde. Euro dolar karşısında, dün 1.3951 ile 13 Mart'tan bu yana en yükseğe ulaşmasının ardından, bugün büyük bir değişiklik yaşamayarak 1.3929'da.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Çin'de hizmet sektörünün geçtiğimiz ay beklenenden daha yavaş genişlmesi ve ABD'nin Ukrayna'da seçimlerin 25 Mayıs'ta yapılmasını söyleyerek Rusya'nın erteleme talebini reddetmesi ile, yüzde 1.4 gerileyerek 20 Mart'tan bu yana en büyük düşüşe hazırlanıyor.