Advertisement

İş Yatırım’ın, teorik bilgilerin pratik uygulama ile verimli bir şekilde birleşmesini sağlamak amacıyla, önde gelen üniversitelerle işbirliğine giderek başlattığı TradeMaster Kampüs projesi, üniversiteler arası düzenlenen yarışmalar ile devam ediyor. 21 Nisan tarihinde başlayan ve 16 Mayıs tarihinde bitecek olan TradeMaster Yatırım Ligi’de 6 üniversiteden 19 takım yarışıyor.

İş Yatırım Menkul Değerler, akademi ve iş dünyasını bir araya getiren TradeMaster Kampüs projesi kapsamında genç neslin finansal piyasalarda bilinçli yatırım yapmasını teşvik etmek amacı ile pay piyasası ve foreks piyasalara yönelik yarışmalar düzenliyor.

Projeye katılan Boğaziçi, Bilgi, Bilkent, ODTÜ, İzmir Ekonomi ve Yaşar üniversitelerinin oluşturduğu öğrenci takımları BİST100 paylarında işlem yaparak mutlak getiri ve risk ayarlanmış getirilerini maksimize etmeye çalışıyorlar. Takımlar, 100,000 TL’lik sanal bakiye ile başladıkları yarışmada, haftalık bazda ve bütün yarışma süresince portföylerinde sağlamış oldukları Mutlak Getiri ve Sharpe Rasyo Bazındaki Risk Ayarlanmış Getiri olmak üzere iki kritere göre puan alıyorlar.

Sonuçları ve sıralamaları, günlük olarak Bloomberg HT'de açıklanan yarışmada öğrenciler gerçek veriler ile piyasa deneyimi kazanırken, rekabet ruhunu da yaşıyorlar. Yarışma sonunda yapılacak toplantılarda akademisyenler ve İş Yatırım uzmanları, takımların performanslarını ve yatırım stratejilerini değerlendirecekler.

Yarışmalar sonunda ilk üçe girecek öğrencilere, başta İş Yatırım'da staj imkanı ve akıllı mobil cihazlar olmak üzere çeşitli ödüller verilecek.