Advertisement

Mücevher ihracatı yılın ilk dört ayında 798 milyon 514 bin dolara ulaştı.

Mücevher İhracatçıları Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, sektörün ihracatı yılın ilk dört aylık döneminde değer bazında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 13,45 artarak 798 milyon 514 bin dolara yükseldi. Miktar bazındaki yükseliş ise yüzde 73,77 oranında gerçekleşerek 1 milyon 117 bin kilograma ulaştı.

altından gümüşe, pırlantalı takıdan saate kadar birçok ürünle dünya pazarlarından talep alan mücevher sektörünün Ocak-Nisan döneminde en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler ise Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Libya olarak sıralandı.

Türk mücevher sektörünün ocak-nisan dönemi ihracatı ürün gruplarına göre incelendiğinde, "Altından mamül mücevherci ve kuyumcu eşyası" 707 milyon 175 bin dolar ile ilk sırada yer aldı.

Bu ürünleri sırasıyla 39 milyon 807 bin dolar ile "Gümüşten mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası" ve 27 milyon 824 bin dolar ile "Pırlantalı altın ve gümüşten mücevherci eşyası ve aksamı" izledi.

Mücevher sektörünün ilk dört ayında en çok ihracat yaptığı ülkeler; Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Libya, ABD ve Rusya Federasyonu olarak sıralandı.

Geçen ay mücevher ihracatı, geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında, değer bazında 26,62 artarak 209 milyon 979 bin dolara ulaşırken, miktar bazında ise yüzde 79,15 artış ile 370 bin kilogram oldu.

- "Nisan ayında miktar bazında yüzde yetmiş beşi aşan bir artış yakaladığımızı görüyoruz"

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güner, nisan ayının sektör açısından önemli gelişmeleri yaşadıkları bir ay olduğunu kaydetti.

Sektör olarak geçen yıldan bu yana yakaladıkları yükseliş ivmesini devam ettirdiklerini belirten Güner, "Ayrıca geçtiğimiz ay gerçekleştirdiğimiz olağan genel kurul toplantımız sonucunda sektör temsilcilerimizin güvenini kazanarak yönetim ekibimizle yeniden işimizin başında olmaktan dolayı mutluyuz. Tüm dünya ülkelerinden ürünlerimize olan ilgi ve talep her geçen gün artıyor. Nisan ayında miktar bazında yüzde yetmiş beşi aşan bir artış yakaladığımızı görüyoruz. Önümüzdeki aylarda ihracatımızı daha da artıracağımıza inanıyoruz. Mücevher İhracatçıları Birliği olarak önümüzde dönemde yeni projelerimizle ve sorunlarımızın çözümü için yürüttüğümüz çalışmalarla sektörümüzün ihracat hedeflerini çok daha yukarılara çıkaracağız" değerlendirmesinde bulundu.

AA