Advertisement

ABD'de işgücü verimliliği, kötü hava koşullarının bazı insanların işe girmesine engel olması ile birinci çeyrekte azalırken, ekonominin duraksamasına neden oldu.

İşgücü verimliliği göstergesi yıllık bazda yüzde 1.7 gerileyerek son bir yılın en düşüğünde gerçekleşirken, 2013 dördüncü çeyreğinde yüzde 2.3 yükselmişti. Bloomberg'in anketine katılan 59 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 1.2'lik düşüş olacağı yönündeydi. İşgücü maliyeti ise birinci çeyrekte yüzde 4.2 oranında artarak beklentinin üzerinde gerçekleşti.

İşgücü verimliliğindeki bu düşüş, kötü hava koşullarının ABD'nin büyük bölümünde etkili olması ve bu nedenle tüketicilerin sokağa fazla çıkmaması, bazı şirketlerin de yatırım planlarını ertelemesine bağlanıyor. Gelecek aylarda büyümenin toparlanması ile şirketlerin, artan talep doğrultusunda daha fazla yatırım yapabileceği ve daha fazla işe alım gerçekleştirebileceği düşünülüyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 1.8 düşüş ile yüzde 0.3 artış aralığında değişiklik gösterdi. Bir önceki çeyrek verisi daha önce yüzde 1.8 artış olarak açıklanmıştı. İşgücü verimliliği son 12 ayda yüzde 1.4 artarak önceki 12 aylık dilim ile aynı seviyede artış kaydedildi.