Advertisement

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğu eyaletlerindeki ayrılıkçılara 11 Mayıs'ta planlanan referandumun daha ileri alınması çağrısına ilişkin, "Hava satmaya gerek yok" dedi.

Yatsenyuk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Moskova'da Ukrayna meselesinin, Ukrayna, AB ve ABD olmadan görüşülmesine şaşırdığını söyledi. Yatsenyuk, Cenevre'deki ilk görüşmenin bu formatta yapıldığını ve bizzat Rusya'nın bu anlaşmanın şartlarını yerine getirmeyi reddettiğini kaydetti.

Yatsenyuk, Rusya Devlet Başkanı Putin'in ayrılıkçılara 11 Mayıs'ta planlanan referandumun daha ileri alınması çağrısına ilişkin soru üzerine, şunları ifade etti:

"Hava satmaya gerek yok. Rusya, 11 Mayıs'ta yapılacak sözde referandumun ertelenmesini istiyorsa Rusya Devlet Başkanı'nı, 11 Mayıs'ta Ukrayna'da herhangi bir referandumun yapılmasının planlanmadığına ilişkin haberdar etmek lazım. Eğer, Rusya tarafından desteklenen ayrılıkçılar ve teröristler, planlanmayan bir şeyi ertelemekle ilgili emir almışlarsa bu onların iç meselesi."

Putin'in, Ukrayna'da durumun istikrara kavuşturulmasına katkıda bulunmaya hazır olduklarıyla ilgili açıklamasına ilişkin de değerlendirmede bulunan Yatsenyuk, Rusya'nın istihbarat görevlileri veya silah göndermekle, her gün "katkıda" bulunduğunu kaydederek, "Bundan dolayı, Ukrayna'da bulunan tüm saldırgan grupları geri çağırması, teröristleri kınaması, onları silahlarını bırakmaya, binaları terk etmeye ve hükumete teslim olmaya mecbur etmesi en iyi katkısı olur" yorumunda bulundu.

İsviçre Konfederasyonu ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı Didier Burkhalter'e, Moskova ziyareti öncesinde Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa'nın, hazırladıkları "yol haritasını" sunduğunu hatırlatan Yatsenyuk, "Bu yol haritasının, krizi çözmek için temel olacağını düşünüyorum" dedi.