Advertisement

Altın, dün üç haftanın en büyük düşüşünü göstermesinin ardından 1,300 doların altında tutunuyor. Altının düşüşünde Amerikan Merkez Bankası Fed'in ekonomik toparlanmadan dolayı varlık alımında azaltıma devam edeceğine dair haberlerin etkisi de mevcut.

Spot altının onsu Singapur saati ile 11.47'de 1,290.34 dolardan işlem gördü, dün ise yüzde 1.4 ile 15 Nisan tarihinden bu yana en çok düşüşü göstererek 1,289.88 dolara geriledi.

HSBC Securities analisti James Steel, “Altın, Yellen'ın sunumuna refleks göstererek 1,300 dolar psikolojik sınırını kırıp aşağı düştü. Altın yakın vadede zayıf kalmaya devam edecek gibi görünüyor." yorumunda bulundu.

Ukrayna'daki tansiyonun da desteğini alan altın, bu yıl yüzde 7.4 yukarıda seyrediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da özerklik isteyen Rus yanlısı ayrılıkçılardan oylamayı ertelemelerini istedi. Putin ayrıca, sınırdan askeri birliklerini çektiğini de söyledi fakat ABD kaynakları geri çekilmeye dair hiçbir işaret olmadığını belirttiler.

New York Comex'teki Haziran vadeli altının onsu 1,288.90 dolardan 1,290.30 dolara geldi. Altın destekli en büyük ETF olan SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları ise dün değişim göstermemesini üst üst üçüncü güne taşıyarak 2009 Ocak ayından bu yana en düşük seviyede kaldı.