Advertisement

Çin'de ithalat ve ihracat, Nisan ayında beklenmedik şekilde yükselerek, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki yavaşlamayı sona erdirme çabalarına destek sağladı.

Pekin merkezli gümrük idaresi verilerine göre, Çin'in ihracatı Nisan'da yıllık bazda yüzde 0.9 artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı, yüzde 3'lük düşüş olacağı yönündeydi. İthalat ise yüzde 0.8 artarken, ticaret açığı 18.46 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Çin hisseleri verilerin ardından, Avustralya'da istihdamın Nisan'da beklentinin üzerinde artış kaydetmesinden de destek bularak, son dört haftanın en dik yükselişine hazırlanıyor. İhracattaki bu yükseliş, ülke ekonomisinin birinci çeyrekte son altı çeyreğin en düşük seviyesinde büyümesi sonrasında uygulanması planlanan, daha geniş çaplı teşviklerin aciliyetini hafifleteceği düşünülüyor.

Yuan dolar karşısında bu yıl yüzde 2.8 düşüş yaşarken, bugün hafif toparlanarak yerel saat ile 11:34'te yüzde 0.1 yukarıda seyrediyordu. Gösterge endeks olan Şanghay Bileşik Endeksi ise 11:30'daki seans arasına yüzde 1.1 artışla girerken, Avustralya doları ise yüzde 0.5 değer kazandı.