Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, "Gerektiği taktirde Haziran ayında harekete geçmeye hazırız" dedi.

Draghi, Euro Bölgesi'nde toparlanmanın ılımlı bir şekilde devam ettiğini, enflasyonun ise uzun süre düşük seyretmeye devam edeceğini söyledi.

Ekonomik gelişmeleri yakından izlediklerini ve gerektiğinde harekete geçeceklerini söyleyen Draghi, sıradışı politika araçlarını gerektiği zaman kullanmak konusunda hemfikir olduklarını dile getirdi.

Ekonomide risklerin aşağı yönlü olmayı sürdürdüğüne işaret eden Draghi, gelişen piyasalardaki gelişmeler ve jeopolitik risklerin ekonomi için risk unsuru oluşturduğunu belirtti.

Yıllık enflasyonun görünür gelecekte yüzde 2'nin altında kalmasını beklediklerini belirten AMB Başkanı Draghi, orta ve uzun vadeli enflasyon beklentilerinin öngörüleriyle uyumlu seyrettiğini ve enflasyonun 2015'te kademeli olarak artmaya başlayacağını söyledi.

AMB'nin döviz piyasasındaki riskleri yakından izlemeyi sürdürdüğünü söyleyen Draghi, jeopolitik riskleri de takip ettiklerini belirtti.

AMB'nin olağan aylık toplantısında konuşan Mario Draghi, ülkeler arasındaki ekonomik farklılaşmanın kademeli olarak azalacağını söyledi.

Enflasyon düşük kalmayı sürdürdükçe ekonomik risklerin de artacağına dikkat çeken Mario Draghi, "enflasyon yüksek kur ve zayıf talepten olumsuz etkileniyor" dedi.

Ekonomideki aşağı yönlü riskler arasında yüksek kurun da yer aldığını ve kurun enflasyon üzerindeki etkisinin endişe yarattığını belirten Draghi, fiyat istikrarı açısından kurun düzeyinin son derece önemli olduğunun altını çizdi.

 Ukrayna ve Rusya'daki gelişmelerin karmaşık jeopolitik riskler yarattığına da dikkat çeken AMB Başkanı, "bu riskler Avrupa ülkelerini diğerlerine oranla daha fazla etkileyecektir, ama bu risklerle mücadele etmek için elimizdeki tüm araçları kullanmaya hazırız" dedi.

Draghi konuşmasında, Euro Bölgesi'nde ortak para kullanmanın olumlu ve olumsuz yanlarına da değindi. Draghi, "Avrupa'da ekonomilerin yeniden ulusallaşması değil, birlik olması gerekli" diyen Draghi, yapısal reformlara hız kesmeden devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Geçmişte bütçe konusunda kuralların çiğnenmesinin kredibilite zaafiyeti yarattığını belirten Draghi, "kuralların aşılması için büyüme bahane olmamalı" şeklinde konuştu.

Draghi'nin konuşmaya başlamasıyla 31 Ekim 2011'den bu yana en yüksek seviye olan 1.3993'e çıkan euro dolar paritesi, "Haziran'da harekete geçmeye hazırız" sözüyle 1.39'un altına indi.  Dolar/TL paritesi ise 2.0745'ten 2.0660'a kadar geriledi.