Advertisement

(17:29'da güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de Mart ayından bu yana ilk kez ham petrol rezervinde düşüş açıklanmasının ardından bu haftanın en yüksek fiyatına yaklaştı. Brent petrolü, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yaptırımları genişletmeyi gözden geçirmesiyle yükseldi.

Petrol vadelileri New York'ta yüzde 0,9 yükseliş gösterdi. Energy Information Administration (EIA) verilerine göre teslimat noktası Cushing'te ham petrol stokları 1.78 milyon varil düşüşle, Aralık 2008'den bu yana görülen en düşük seviyeye ulaştı. İki yetkili, Avrupa Birliği’nin Rus şirketlere yaptırımları genişletmeye hazır olduğunu açıkladı.

Natixis analistlerinden Abhishek Deshpande fiyatlardaki artışa ilişkin, “sebep büyük ölçüde Cushing’deki stok düşüşü. Ukrayna krizi de petrole bir miktar belirsizlik katıyor” yorumunda bulundu.

Haziran vadeli WTI’ın varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde 92 sent artışla Londra saatiyle 01:10'da 100.71 dolar seviyesindeydi. Kontrat dün 51 sent düşüşle 100.26 dolar oldu. Fiyatlar iki haftalık kaybın ardından yüzde 0.9 arttı.

Londra Merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'nda işlem gören Haziran vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, 98 sent artışla 109.02 dolara çıktı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 7.89 dolar olarak gerçekleşti. Fark 2 Mayıs'ta 8.83 dolar düzeyindeydi.

(17:29'da güncellendi)