Advertisement

Asya hisselerinin çoğu, Macau kumarhane şirketlerinin Hong Kong'ta toparlanması ve Canon Inc.'in hisse geri alımı yapabileceğini açıklamasının, Great Wall Motor Co. ve Wilmar International Ltd.'deki düşüşlerden baskın gelmesi ile yükseldi.

Galaxy Entertainment Group Ltd., dün yüzde 7.6 gerilemesinin ardından yüzde 5.5'lik toparlanma kaydediyor. Kamera üreticisi Canon, Tokyo'da yüzde 1.9 yükseldi. Amorepacific Corp. Seul'da yüzde 11 tırmandı. Great Wall, kalite şikayetleri sonrasında yeni aracı Haval H8'in satışının yasaklanması ile yüzde 16 değer kaybetti. Singapur merkezli Wilmar ise kârındaki düşüş üzerine yüzde 4.2 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 yükselerek Hong Kong saati ile 14:23'te 137.83 puan olurken, düşüş yaşayan 4 hisseye karşılık 5 hisse artış kaydetti. Endeks bu hafta genelinde yüzde 0.4 aşağıda. Bölge'nin en gelişmiş piyasaları Hong Kong ve Japonya, Çin ekonomisindeki yavaşlama ve yenin güçlenmesinin yarattığı endişelerle, 24 gelişmiş ülke arasında bu yıl en büyük düşüşleri yaşadı.

Japonya'da Topix endeksi yüzde 0.5 yükselirken, endeksteki 300'den fazla şirket bugün gelir açıklıyor. Canon 9 Mayıs 29 Temmuz arasında 17 milyon hisse geri alımı yapmayı planlıyor.

Güney Kore'de Kospi endeksi, ülke merkez bankasının gösterge faiz oranını üst üste 12. ayda da değiştirmeyerek yüzde 2.5'te tutmasının ardından yüzde 0.3 artış kaydetti.

Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 düştü.

Hong Kong'ta Hang Seng Endeksi büyük bir değişiklik yaşamazken, Hang Seng Çin Bileşik Endeksi yüzde 0.4, Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0.3 geri adım attı.