Advertisement

Asya hisseleri, ABD'de hisse piyasasının dünü rekor ile tamamlamasının ardından yatırımcıların bilançolara ağırlık vermesi ile yükselirken, bölgedeki gösterge endeksler son yedi haftanın en dik artışına hazırlanıyor.

Japonya'nın ikinci en büyük otomobil üreticisi Nissan Motor Co., yıllık kârının beklentileri aşması ve şirketin daha yüksek temettü tahmini yapması ile yüzde 5.1 sıçradı. Avustralyalı bakır üreticisi PanAust Ltd., Guangdong Rising Assets Management Co.'dan gelen satın alma teklifi ile yüzde 34 tırmandı. PetroChina Co. yüzde 1.8 artışla 2 Aralık'tan bu yana en yüksek kapanışa ilerliyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 yükselerek Hong Kong saati ile 14:20'de 139.23 puan olurken, 24 Mart'tan bu yana en dik artışa hazırlanıyor. Endeksteki 10 sektör grubunun tamamı ilerleme kaydetti. Hisseler, Çin'de ekonomik yavaşlamanın derinleştiğini gösteren verilerin ardından da yükselişi sürdürdü.

LGT Capital Partners küresel stratejisti Mikio Kumada, "Çin'in piyasayı olumlu anlamda şaşırtması oldukça zor. Bu rakamlar heyecan vermiyor. Çok yüksek olsalar, insanlar sıkılaştırmadan korkacak. Çok düşük olsalar, insanlar yavaşlamadan korkacak. ABD güven ve küresel büyüme için her zaman bir dayanak olmuştur, ve şu anda oldukça iyi bir performans sergiliyorlar, muhteşem değil ama yeterince iyi" dedi.