Advertisement

(15:05'te güncellendi)

Euro, Almanya'da yatırımcı güveninin düşüşü beşinci aya taşıdığını gösteren veri sonrasında, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Bölge ekonomisini desteklemek için tedbirler alacağı söylentilerinin artması ile, dolar karşısında beş haftanın en düşüğüne geriledi.

Euro, Wall Street Journal tarafından, 2016 enflasyon görünümü tahminlerinin düşük çıkması durumunda Alman Bundesbank'ın AMB'nin gelecek ay teşvik tedbirleri almasını destekleyeceğinin rapor edilmesi ile, düşüşü beşinci güne taşıdı. İsveç kronu ülkenin Nisan ayında deflasyondan çıkması ile faiz oranı düşürülmesi ihtimalinin azalması üzerine, 16 önemli para biriminin 12'si karşısında güçlendi. Avustralya doları ise ülkenin en büyük ticaret ortağı Çin'de sanayi üretimi ve perakende satışların yavaşladığını gösteren veriler sonrasında geriledi.

Credit Agricole SA'nın Londra'da bulunan kurumsal ve yatırım bankacılığı biriminin Döviz stratejisti Manuel Oliveri, "Euro, Bundesbank'ın faiz kesintisine hazır olduğu haberleri ile geriliyor. Bundesbank Başkanı Jens Weidmann üzerinde oldukça fazla odaklanılıyor, çünkü kendisi konu AMB olunca en az güvercin yaklaşan kişi. Bu durum AMB'nin gelecek ay harekete geçeceği ithimalini artırıyor" dedi.

Euro dolar karşısında 1.3712 ile 7 Nisan'dan bu yana en düşüğü görmesinin ardından, New York saati ile 06:41'de yüzde 0.3 aşağıda 1.3713'ten fiyatlanıyor. Yen dolar karşısında yüzde 0.2 gerileyerek 102.28 olurken, erken saatlerde 102.36 ile 2 Mayıs'tan bu yana en düşüğe dokundu. Yen euro karşısında yüzde 0.2 güçlenerek 140.26 düzeyinde.

(15:05'te güncellendi)