Advertisement

Lehman Brothers'ın, küresel piyasaları altüst eden, tarihin en büyük iflasını açıklamasının ardından altı yıl geçti ancak hedge fonlar hala Amerikalı yatırım bankasının kalıntılarından besleniyor.

Aralarında Paulson & Co., King Street Capital Management LP, Varde Partners Inc., Halcyon Asset Management LLC ve Solus Alternative Asset Management LP'nin de bulunduğu bir grup şirket, finansal kriz sonrasında oluşan bataklığa dalıp tahvilleri satarak milyar dolarlar kazandı.

Hak talepleri, çoğu zaman ilk tahminlerin kat be kat üzerine çıkan oranlarda ödenirken, iflasın analizi için yıllar harcayan yatırımcılar yeni borçlara para aktararak, hisseler ve yüksek riskli tahvillerinkine benzemeyen yükselişleri körüklüyor.

Varde'dan Marcia Page, "Şaşırtıcı olan biraz da, bunca zaman sonra hala geriye kalanların bu kadar getirisi olması. Borç çok fazla" değerlendirmesinde bulundu.

Giderek pahalılaşan menkul kıymetler dünyasında yatırımlar varolan tek olumlu etken oldu. Çünkü yatırımlar, kısmen hakimlerin kararlarına bağlı ve analiz için fazla karmaşık olduğu, ayrıca muhtemelen ödenmesi de uzun zaman aldığı için, yeterli kaynaği ve kullanılabilir sermayesi olan alıcı havuzunu daralttı.

Trusteesin beklenenden iyi şartlarda açtıkları davayla bankanın varlıklarının değeri arttı. Diğer yandan merkez bankasının, Lehman Brothers'ın iflasıyla başlayan kriz sonrasında finansal sistemi kurtarmaya yönelik o zamana kadar eşi benzeri görülmemiş canlandırma adımları da, emlaktan yan ürünlere kadar herşeyin fiyatını yukarı çekti.