Advertisement

ABD'de perakende satışlar Nisan'da, müşterilerin son dört yılın en dik artışının sonrasında biraz nefes alması ile, beklentinin altında arttı.

Perakende yüzde 0.1 artarken, Mart ayı verisi yüzde 1.5 artışa revize edilerek Mart 2010'dan bu yana en dik artış olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan 83 ekonomistin tahmin medyanı satışların yüzde 0.4 artacağı yönündeydi.

Kötü hava koşulları nedeniyle bastırılan talebin Mart'ta açığa çıkması ile yaşanan artışın ardından, tüketiciler Nisan'da daha az alım eğilimli görüldü. Aynı zamanda, işe alımlardaki artış, yükselen konut değerleri ve Gap Inc., Cato Corp. gibi perakendecilerdeki yükselen Nisan satışları, ekonominin yüzde 70'ini oluşturan hanehalkı harcamasının büyümeye devam etmeye yöneldiği sinyalini veriyor.

Detroit'te bulunan Ameriprise Financial Inc. kıdemli ekonomisti Russel Price, veri öncesinde yaptığı yorumda, "Mart'taki güçlü toparlanma sonrasında biraz geri çekilme olabilir. Tüketici harcamalarının aylık dalgalanmalar sonrasında sağlıklı bir ivme yakalamasını istiyorum ve yakında buna kavuşacağız. İstihdam artışı, hanehalkı gelirlerindeki artışlar ve yükselen güven, gelecek aylarda daha güçlü harcama ile bütünleşecek" dedi.

Bloomberg anketindeki tahminler yüzde 0.5 düşüş ile yüzde 0.8 artış aralığında değişiklik gösterdi. Mart ayı rakamları daha önce yüzde 1.2 artış olarak açıklanmıştı.