Advertisement

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna'nın enerji alanında Rusya'ya yönelik geçmiş borçlarını ödemeye hazır olduğunu ancak pazar şartlarına uygun bir anlaşma istediklerini söyledi.

Yatsenyuk, bu yönde adım atılmaması halinde konuyu uluslararası yargıya taşıyacaklarını belirtti.

Rusya'dan gözden geçirme talep ettiklerini ve yanıt beklediklerini ifade eden Yatsenyuk, Rusya'nın, AB'nin de yaptırım listesine dahil ettiği Ukrayna gaz şirketi Chernomorneftegaz'a el koyarak "2 milyar metreküp gaz çaldığını" ifade etti.

Yatsenyuk, "Rusya, topraklarımızı, şirketlerimizi, kuyularımızı çaldı" dedi.

AB komisyonu başkanı jose Manuel Barroso da enerji alanındaki sorunların daha da kötüleştirilmesinin kimsenin çıkarına olmayacağını belirterek, "Enerji, siyasi araç olarak kullanılmamalı" dedi.

Yatsenyuk, Ukrayna'da özgür ve adil bir seçim düzenlemek için büyük çaba harcadıklarını kaydederken, Barroso da 25 mayıs'taki devlet başkanlığı seçimlerinin uluslararası standartlara uygun olmasının önemine dikkat çekerek, taraflara bu seçimleri istikrarsızlaştırmaya yönelik adım atmama çağrısı yaptı.

Barroso, AB liderleri dışında en çok görüştüğü liderin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olduğunu belirterek, "Olanların uzun vadede Rusya'nın çıkarına olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.