Advertisement

Asya'nın en büyük hafıza çipi üreticisi Samsung Electronics, şirketin yarı iletken tesislerinde çalıştıktan sonra kansere yakalanan çalışanlarına tazminat ödeyeceğini açıkladı.

Güney Kore merkezli üretici Suwon'un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kwon Oh Hyun bugün yaptığı açıklamada "Çalışanlarımızın bazıları lösemi dahil tedavisi olmayan hastalıklarla mücadele ederken, bazıları hayatını kaybetti. Bu durumdaki çalışanlarımıza ve ailelerine uygun bir tazminat ödeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Bazı aileler, Samsung'un Güney Kore'deki fabrikalarında çalışan pek çok işçinin, lösemi ve diğer kana dayalı kanser türlerine sebep olan kimyasallara maruz kalarak, bu hastalıklara yakalandıklarını söylüyor. Aileler ayrıca hükümetin sigorta fonundan da tazminat talep ediyor.

Samsung, konuya aracılık edecek, tarafsız bir heyet oluşturacaklarını ve bu heyetin bulgularına göre hareket edeceklerini açıkladı.

Şirket, 2011 yılında Samsung tarafından görevlendirilen Environ International Corp'un yürüttüğü soruşturma sonucunda, çip panoları ve lösemi arasında bir bağlantı saptanamadığını açıklamıştı.