Advertisement

Çin Merkez Bankası, emlak geliştirme şirketlerinin fiyatları indirmesi ve teşviklerin tek başına yavaşlayan emlak piyasası ve ekonomiyi canlandırmayacağına ilişkin işaretlerle birlikte, ülkenin en büyük bankalarına mortgage kredilerini hızlandırmaları çağrısında bulundu.

Çin Merkez Bankası, internet sitesinden yaptığı açıklama ile, dün 15 bankaya, hizmet verimliliğini iyileştirmeleri, kalifiye müşterilere mortgage kredilerini zamanında onaylamaları ve tahsis etmeleri çağrısında bulundu. Merkez bankası ayrıca, bankaların ilk konutlarını satın alacak ailelere öncelik vermelerini ve kredi risklerini izlemeyi güçlendirmelerini istedi.

Çin Başbakanı Li Keqiang, dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki yavaşlamaya "dur" demek istiyor. Konut piyasası, boş konut fazlası ve düşen konut fiyatları ile yüz yüze kalan emlak geliştirme şirketlerinin yeni inşaatları durdurması ile birlikte, büyümeyi olumsuz etkilemekte. Ulusal İstatistik Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, konut satışları Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 18 düştü.

Hong Kong'da Nomura Holdings Inc.'nin baş Çin ekonomisti Zhang Zhiwei, "Çin'de emlak sektörü bir düzeltme hareketine başladı ve bu durum bu yıl devam edecek," dedi ve "Birkaç ay öncesine göre daha fazla yatırımcı, sektörün aşağı yönde hareket edeceğine ikna olmuş durumda" şeklinde görüş bildirdi.

24 emlak geliştirme şirketini içeren Şanghay Borsası Emlak Endeksi, yerel saat ile 10:17'de yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu ve bu yılki kaybını yüzde 4.3'e daralttı. Piyasa değeri açısından Çin'in en büyük emlak geliştirme şirketi China Vanke Co., Shenzhen'deki işlemlerde, yüzde 4 ile 21 Mart'tan bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirmesinin ardından, yüzde 1.3 değer kazanarak 7.63 yuana çıktı.