Advertisement

Avrupa Borsaları dün 6 yılın zirvesini görmesinin ardından bugün düşüşle kapandı

İtalya'da eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin kontrolündeki medya kuruluşu Mediaset SpA, ilk çeyrekte zarar açıklamasının ardından yüzde 6.6 düştü. Banco Comercial Portugues SA, sermaye artırımı planladığına ilişkin haberin ardından, Lisbon piyasasında, bankalardaki değer kayıplarına öncülük etti. Compass Group Plc, yatırımcılara 1.7 milyar dolar getiri sağlayacağını açıklamasının ardından rekor seviyeye yükseldi. Nordex SE, tüm yıl için tahminlerini yükseltmesi sonrası Mayıs 2009'dan bu yana en yükseğe çıktı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1'den daha az düşerek, 341.59 puandan günü tamamladı. Endeks, şirket birleşme ve satınalma aktivitelerinin hızlanması ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin politika yapıcılarının Haziran ayında, ihtiyaç duyulursa, para politikasını gevşetmeye hazır olduğunu söylemesinin ardından, son dört haftada yüzde 3 yükseldi.

Frankfurt'ta Baader Bank AG sermaye piyasaları araştırma müdürü Robert Halver, "Düne kadar süren güçlü rallinin ardından, yatırımcılar bir sonraki hareketin ne olacağını görmeyi bekliyor," dedi ve "Şu anda, şirket karları konusunda karışık bir tablo var. Görünüm biraz sıkıntılı" şeklinde görüş bildirdi.