Advertisement

Hindistan'ın en zengin adamı Mukesh Ambani, sandık çıkışı anket sonuçlarının muhalefet partisinin çoğunluğu kazanacağına işaret ettiği genel seçimlerin, en büyük kazananlarından biri oldu.

Dünyanın en büyük petrol rafineri kompleksi Reliance Industries Yönetim Kurulu Başkanı olan Ambani, pazartes, günü servetine yaklaşık 800 milyon dolar daha ekledi. Bloomberg Milyarder Endeksi'ne göre Ambani'nin öz varlıklarının toplamı 25.1 milyar dolar. Gautam Adani ise seçimlerin dünya çapında ikinci en çok kazananı oldu. Servetine 700 milyon dolar ekleyen Adani'nin öz varlıkları toplamı 6.9 milyar dolara ulaştı.

Hindistan hisseleri dün yatırımcıların, Modi'nin son on yıldır en zayıf seyrini sürdüren ekonomik büyümeyi canlandıracağı beklentisini satın almasıyla yükseldi. Bu yükselişle ülkede en zengin 9 kişinin toplam servetleri 2.8 milyar dolar arttı. Bu miktar, Bloomberg Milyarder Endeksi'nde yeralan dünyanın en zengin 200 insanının 5.9 milyar dolarlık kazancının neredeyse yarısına tekabül ediyor.

Aberdeen Asset Management'tan Christopher Wong'a göre "yatırım açısından oldukça durağan geçen 4 yılın ardından, istikrarlı bir hükümetin daha fazla yatırım çekeceği ümit ediliyor."