Advertisement

ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı, Ukrayna sebebiyle yaptırım uygulanan Rusların uçaklarının, yatlarının, köşklerinin ve ABD'deki diğer varlıklarının peşine düştü.

Bakanlığın finansal soruşturma faaliyetlerinin başında bulunan John Tobon yaptığı açıklamada, görevlilerin, yaptırım listesindeki varlıklı Rusların paravan şirketlerde gizleyebilecekleri "parlak oyuncaklarının" izini sürmenin yanı sıra, banka hesapları ve yatırımlarını da mercek altına aldıklarını belirtti. ABD hükümeti şu ana kadar 19 şirketi ve 4'ü Putin'e yakın isimler olmak üzere 45 işadamı ve siyasetçiyi kara listeye aldı.

Kara listeye alınan Rusların varlıkları, yaptırım uygulanarak Hazine Bakanlığı tarafından dondurulacak. ABD İç Güvenlik Bakanlığı Yabancı Yolsuzluk Soruşturmaları Grubu'ndan yetkililer, konuya ilişkin çalışmalarını federal hükümetten yetkililerle birlikte yürütüyor.  

John Tobon, zorlukların, kişilerin kasten saklamaya çalıştığı varlıkların bulunmaya çalışılması noktasında ortaya çıktığını belirtti.  

Londra Capital Economics ekonomistlerinden Neil Shearing, varlıkların dondurulmasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üzerinde hızlı bir şekilde siyasi baskı oluşturabileceğine dikkat çekiyor. Shearing, "Rus oligarklar, Rusya'da para kazanıp, bu paranın meyvesinin tadını Batı'da çıkardılar. Bunun zorla ellerinden alınması, bir çeşit acı yaratacaktır" yorumunda bulundu.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov soruşturmaya ilişkin soruları , "Kimse bizi bilgilendirmedi ama bu tarz girişimler hiç de sürpriz değil" şeklinde yanıtladı.