Advertisement

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, ücret artışlarının yavaş seyrettiğini, bunun da iş gücü piyasasında durgunlaşmanın işareti olduğunu belirtti. Bazı Wall Street ekonomistleri ise Yellen ile aynı görüşte değil.

Yellen, saatlik kazançlar, işgücü maliyeti ve tazminat göstergelerine işaret ederken kazanç artışının sesinin kısıldığına dikkat çekiyor. Deutsche Bank ekonomistlerinin de aralarında bulunduğu bir grup uzman ise, bazı başka göstergelerin Yellen'ın söylediğinin tam tersine işaret ettiğini savunuyor.

Deutsche Bank şef ekonomistlerinden Torsten Slok, üretim işçilerine yapılan ödemelerin Ekim 2012'de yüzde 1.3 oranında artmışken, Nisan ayında yüzde 2.3 artış gösterdiğine dikkat çekerek, "Trend, kesinlikle Fed yanlısı değil." yorumunda bulundu. 

Maaşlardaki hızlı artışın, hem ekonomi üzerinde hem de ekonominin hangi hızla büyüyeceği ve Fed'in canlandırma adımlarını sürdürmesinin gerekli olup olmadığı tartışmaları üzerinde büyük etkisi olabilir. Diğer yandan artış, GSYİH'nın yüzde 70'ini oluşturan hane içi harcamalarını da artırabilir. Çalışanlara yapılan ödemelerin şirket giderlerinin üçte ikisini oluşturduğu düşünüldüğünde, maaşlardaki artış enflasyona yukarı yönlü bir baskı yaparken, Fed'in faiz oranlarını sıfıra yakın bir seviyede tutmasını da zorlaştırabilir.

Barclays şef ekonomistlerinden Dean Maki, maaşlardaki artışla birlikte çekirdek enflasyonun 2015 yılı ortalarına doğru yüzde 2 oranında yükseleceğini öngörüyor. Özel tüketim harcamaları fiyat endeksine göre, gıda ve enerji fiyatlarının dışarda tutulduğu çekirdek enflasyon, Mart ayında bir önceki yıla oranla yüzde 1.2 yükseldi. Fed, yüzde 2'lik enflasyon hedefliyor.