Advertisement

(16:40'ta güncellendi)

Altın New York'ta, ABD'de işsizlik başvuruları verisindeki düşüşün güçlenen ABD ekonomisini işaret etmesi ve güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebin azalmasına neden olmasının ardından, son bir haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

ABD'de işsizlik maaşından yararlanmak için başvuranların sayısı, istihdam piyasasındaki iyileşmenin sürmesi ile birlikte, geçen hafta son yedi yılın en düşük seviyesine indi. Altın fiyatları 2013 yılında, hisse senetlerinin ralli yapması ve ABD ekonomisinin hızlanmasının etkisi ile yüzde 28 düşerek 1981'den bu yana en hızlı yıllık kaybını yaşadı.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Fed'in varlık alımlarını azaltmaya başlaması ile birlikte bazı yatırımcıların metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini kaybetmeleri sonucu, bu hafta 2009'dan bu yana en düşük seviyesine indi. Fed Başkanı Janet Yellen bugün ABD Ticaret Odası'nda konuşma yapacak.

Chicago'da R.J. O'Brien & Associates kıdemli emtia brokerı Phil Streible, "İşsizlik başvurularının 300,000 seviyesinin altına inmesi önemli bir olay ve insanlar, ABD ekonomisinin toparlanma işaretleri göstediğine ikna oluyor," dedi ve "Ekonomi iyi gittiğinde, insanlar altın gibi güvenli liman varlığına yatırım yapmaya ihtiyaç duymuyor" şeklinde görüş bildirdi.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 düşerek, New York saati ile 08:48'de, ons başına 1,296.20 dolara geriledi ve 7 Mayıs'tan bu yana en büyük düşüşüne yöneldi.

Metal, Ukrayna ve Rusya arasında yükselen tansiyonun desteğiile, 2014 yılında sıçrama yaptı ve bu yıl dün itibariyle yüzde 8.6 yükseldi.

Hindistan'ın Mumbai kenti merkezli AnandRathi Commodities Ltd. analistlerinden Abhishek Chinchalkar, bugünkü raporunda, "Eğer veriler ABD ekonomisinin parlak bir tablosunu çizmeye devam ederse, altının son kazançlarının bir kısmını geri vermesini bekliyoruz," dedi.

Temmuz vadeli gümüş kontratları, New York'ta, yüzde 1.2 kayıpla ons başına 19.54 dolara indi.

(16:40'ta güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Mayıs 2014 Perşembe, 11:11 Misafir altınının gramı 109 tl'den nerelere kadar indi. bence bankalarda işin içine girince işler değişti.milletin yatırdığı altınla istedikleri gibi piyasaya yön veriyorlar.