Advertisement

Avrupa Borsaları, Euro Bölgesi'nde birinci çeyrek büyüme rakamının beklentinin altında kalması ve Deutsche Post AG ile Thomas Cook Group gibi bazı şirketlerin finansallarını açıklamalarının ardından günü düşüşle tamamladı.

Deutsche Post, ilk çeyrekte faiz ve vergiler öncesi karının tahminlerin altında kalmasının ardından yüzde 5.2 kaybetti. Thomas Cook, satışların ilk yarıda yüzde 6.6 düştüğünü açıklamasının etkisi ile yüzde 12 geriledi. Cartier mücevherlerinin üreticisi Cie. Financiere Richemont SA, temettüsünü arttıracağını açıklamasının ardından yüzde 4 yükseldi. Hennes & Mauritz AB, Nisan ayında analistlerin tahmininden daha fazla satış yapmasının ardından yüzde 2.7 prim yaptı.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 1 düşerek, 338.22 puandan günü tamamladı. Avrupa borsaları 13 Mayıs'ta, şirket satınalma ve birleşme aktiviteleri ve beklenenden daha iyi çıkan şirket karlarının etkisi ile, altı yılın zirvesine çıkmıştı.

Zürih'te R&A Research & Asset Management AG şef yatırım yetkilisi Otto Waser, "Olumlu haber ivmesi eksikliği var," dedi ve "Euro Bölgesi büyüme rakamları hayalkırıklığı yarattı. Şirket karlarının görünümü çok karışık" yorumunda bulundu.

Euro Bölgesi ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 0.2 ile beklentilerin altında büyüdü. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistler büyümenin yüzde 0.4 olarak gerçekleşmesini bekliyordu.

Bugün Alman DAX Endeksi yüzde 1.2, İngiliz FTSE 100 Endeksi yüzde 0.7, Fransız CAC 40 Endeksi de yüzde 1.2 değer kaybetti.