Advertisement

Japonya hisseleri, beklentinin altındaki bilançolar ve güçlenen yenin beklentiyi aşan ekonomik büyümeyi gölgede bırakması ile, beş haftanın zirvesinden düşüşe geçti.

Sony Corp., yıllık bazda beklenmedik şekilde zarar tahmini yapması ile yüzde 6.1 düşüş yaşadı. Japonya'nın ikinci büyük bankası Sumitomo Mitsui Financial Group Inc., kârında düşüş tahmininde bulunmasıyla yüzde 3 değer kaybetti. Credit Saison Co., tahminlerinin analist beklentilerinden düşük olması ile son beş yılın en dik düşüşünü kaydetti. Amada Co., görünümünün beklentileri aşması ile Nikkei 225'te en büyük artışı gerçekleştirdi.

Topix endeksi yüzde 0.4 gerileyerek günü 1,178.29 puandan tamamlarken, yükselen hisse sayısının iki katı kadarı geriledi. Endeks dün 7 Nisan'dan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirmişti. Nikkei 225 ise yüzde 0.7 düşüşle 114,298.21 puanda. Yen dolar karşısında dünkü yüzde 0.4'lük kazancın ardından bugün 101.95'te tutunuyor.

Japonya ekonomisi geçtiğimiz üç aylık süreçte yüzde 5.9 büyüme kaydederken, analistlerin tahmin medyanı yüzde 4.2'lik büyüme olacağı yönündeydi. Başbakan Shinzo Abe'nin 1 Nisan'da uygulamaya koyuduğu 3 baz puanlık satış vergisi artırımının bu çeyrekte büyümeyi yavaşlatması bekleniyor.