Advertisement

Amerikan Merkez Bankası Fed'in Nisan ayı toplantı tutanakları açıklandı.Tutanaklara göre Federal Rezerv'in politika yapıcıları işsizliği düşürmek için teşviklere devam etmenin enflasyon oranından beklenmeyen bir sıçrama için risk oluşturmayacağını belirttiler, sıradışı genişlemeden olası bir çıkışa dair opsiyonları tarttılar.

Para politikasında normalleşmeyi tartışan üyeler, farklı seçenekler ve yollar üzerinde de konuştu. Çıkış konusunda önceden bir iletişimin Fed'in para politikasının kredibilitesi ve açıklığı konusunda yararlı olacağı üzerinde duruldu.

Tutanaklarda "Faiz artışı tartışması yakın zamanda aksiyon anlamına gelmez" ifadeleri yer alırken bazı üyeler büyümede aşağı yönlü risklere dikkat çekti. Komite üyeleri, enflasyon ve işsizlik düzeyleri FED hedefleriyle uyumlu hale geldikten sonra bile ekonomik şartların gerektirmesi durumunda faizlerin bir süre daha düşük tutulmasının gereğini vurguladı. Bununla birlikte üyeler çıkış stratejileri üzerinde görüş bildirerek gevşek para politikasına son verme şartlarını tartıştı.

FOMC üyeleri, aylık tahvil alımını 10 milyar dolar azaltarak 45 milyar dolara düşürme ve işsizlik oranı belli bir eşik değerine bağlı olmaksızın anlamlı bir şekilde ininceye kadar faizleri düşük tutma kararını oybirliğiyle aldı.

Fed üyelerine göre "Çin, Ukrayna ve konut sektörü nedeniyle büyümede aşağı yönlü riskler de var".

Fed tutanaklarının ardından ABD Borsalarında yükseliş sürdü.

Fed bir sonraki Federal Açık Piyasa Komitesi'ni 17-18 Haziran tarihinde toplayacak.