Advertisement

Çin'de imalat sanayi göstergesi, Mayıs ayında beş ayın zirvesine tırmanarak, hükümetin yavaşlamaya karşı attığı adımlar sayesinde ekonominin istikrar kazanmaya başladığı sinyalini verdi ve Asya hisseleri yükseldi.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 49.7 olurken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı olan 48.3 ve Nisan ayındaki son okuma 48.1'in üzerinde gerçekleşti. Endekste 50'nin altındaki değerler sektörde daralmaya, üzerindeki değerler ise genişlemeye işaret ediyor.

Çin'de hükümet, vergi muafiyetleri açıklayarak ve demiryolu harcamalarını artırarak yüzde 7.5'lik yıllık büyüme hedefini korumayı amaçlıyor. İmalat sanayii verisi de, üretim ve siparişlerdeki toparlanmanın ülkede taleplerin istikrar kazanacağı yönündeki iyimserliği hızla artırdığını ortaya koyuyor. Aynı zamanda, konut sektöründeki düşüş ve yavaşlayan yatırımlar ile perakende satışlar genişlemeyi tehdit ediyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi veri sonrasında kazançları genişleterek Tokyo saati ile 11:57'de yüzde 1.1 yukarıda seyrediyordu. Şanghay Bileşik Endeksi ise kayıpları tersine çevirerek yüzde 0.5 yükseldi. Bakır ve Avustralya doları da kazanç sağladı.

Bloomberg anketine katılan 26 analistin tahminleri 47.7 ile 48.7 aralığında değişiklik gösterdi.