Advertisement

Asya hisseleri, Fed'in toplantı tutanaklarına göre, politika yapıcıların mevcut ABD teşviklerinin kısıtlı bir enflasyon riski yarattığını düşünmesi ve Çin'de imalat sanayinin beklentileri aşması ile, son beş günde ilk defa yükseldi.

Alumina Ltd. Sidney'de yüzde 7.1 sıçrayarak, 10 sektör grubu arasında en dik artışı kaydeden malzeme şirketleri arasındaki yükselişe öncülük etti. China Gas Holdings Ltd., Çin'in Rusya ile 400 milyar dolarlık gaz yapması ile yüzde 7.6 tırmandı. Hello Kitty oyuncaklarının üreticisi Sanrio Co. ise, dünkü strateji bilgilendirmesi sonrasında gelirler hakkındaki endişeler ile yüzde 16 gerileyerek 1995'ten bu yana en sert düşüşü kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 tırmanarak Hong Kong saati ile 14:27'de 140.40 puan olurken, Şubat ayından bu yana en dik artışa ilerliyor. Endekste gerileyen bir hisse başına dört hisse artış gösterdi. Çin'in büyüme görünümüne yönelik endişeler ve değerlemelerin altı haftanın zirvesine tırmanması ile endeks, geçtiğimiz dört günde yüzde 1.3 geriledi.

Çin'de imalat sanayinin Mayıs'ta beş ayın zirvesine tırmanması ile, ülke ekonomisinin hükümetin yavaşlama karşısında attığı adımlar sonrasında istikrar kazandığı düşüncelerini artırması üzerine hisselere bugün kazancı genişletti.